Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Labirynt Festiwal Nowej Sztuki!

Przyszedł czas na przybliżenie tematu tegorocznej edycji i Kuratorów Festiwalu.Organizatorzy festiwalu na temat, hasło tegorocznego festiwalu lAbiRynT wybrali określenie „wibracje”, dające duży potencjał interpretacyjny a jednocześnie, oddające ducha obecnej sytuacji … wibrujących, niekiedy sprzecznych emocji i reakcji.

Oto pierwszy z Kuratorów – Jerzy Olek i jego rozwinięcie tematu wibracji.

„wibracje to ruch, a ruch to życiew

ibracje to stabilny stan organizmu

wibracje to znak aktywności

wibracje to impuls do rozpoczęcia działania

wibracje to pożądana energia

wibracje to gotowość tworzenia

wibracje to rytmiczne pulsowanie

wibracje to droga do otwarcia umysłu

wibracje to zaczyn intelektualnej kreatywności

wibracje to niespokojny lot motyla

wibracje to zaczątek artystycznej rewolty

wibracje to sygnał do przełamywania stereotypów

wibracje to grzebanie tępej zachowawczości

wibracje to zaproszenie do wysokich lotów”

Drugim z Kuratorów jest Anna Panek-Kusz, a poniżej Jej interpretacja tegorocznego hasła przewodniego Labirynt Festiwal Nowej Sztuki.

„Wibracje, to zarówno chwile zwątpienia, jak również kreatywność i impuls do działania.Wibracje to nieodzowne elementy wszechświata, które drgają, oddziaływują na siebie tworząc niezliczone kombinacje wzajemnych relacji i możliwości. Niekiedy spójnych, rytmicznych, harmonijnych innym razem z dysonansem, zgrzytem, irytacją.Wibracje wyzwalają energię, kreatywność, ale również działają wyciszająco, terapeutycznie, leczniczo, jak chociażby te uruchamiane za pomocą gongów oraz mis kryształowych w tzw. muzyce wibracyjnej.Rytm oddechu, bicia serca i fal mózgowych zsynchronizowane pozwalają osiągnąć najwyższy stan medytacji. Podobnie jak rytmicznie powtarzana mantra.Muzyka to niezliczone zestawy wibracji, które oddziaływują na otoczenie, wprowadzając nas w najróżniejsze stany emocjonalne, a niekiedy w hipnotyczny trans.Bywają również podstępne te krótsze niż 0,04 sekundy oddziałują na mózg, który nie może się obronić przed zapisaną w nich sugestią podprogową”

Trzecim, a zarazem ostatnim z Kuratorów jest Michael Kurzwelly

„Wibracje opisują fizyczne drgania lub lekkie wstrząsy, które odbieramy bezpośrednio naszymi zmysłami. Każdy z nas już odczuł takie wibracje na własnym ciele. Bob Marley śpiewał „Positive Vibrations“ (pozytywne wibracje) i myślę, że jemu chodziło o pozytywne drganie spowodowane muzyką i wiarą w religię, uszczęśliwiające wstrząsy. A po drugiej stronie mogą być groźne wibracje powodujący trzęsienie ziemi. Wibracje mają bezpośredni wpływ na nas. Irytują nas kiedy ich nie rozumiemy. Sztuka może spowodować wibracje w nas. Albo mówiąc słowami artysty Les Levine, wibracje artystyczne wołają: „Change your mind“ (Zmień swoje zdanie).”

Zapraszamy do zaglądania na stronę Festiwalu i śledzenia co, gdzie i kiedy będzie się działo! A zapewniamy, że będzie się działo dużo! http://www.labirynt.slubice.eu/index.html