Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

21-23.10.2022

Słubice i Frankfurt nad Odrą 

www.labirynt.slubice.eu

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach od 21. do 23. października 2022 r. pod hasłem: „OKNO”. Zyskujący z roku na rok coraz szersze grono odbiorców Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” proponuje widzom i artystom wspólne odkrywanie tajemnic sztuki współczesnej. Przez trzy dni w Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Uradzie odbędzie się kilkadziesiąt akcji artystycznych, wystaw, pokazów filmowych, spotkań z artystami, wykładów, performance’ów. Większości prezentacji towarzyszyć będzie fotografia i multimedia, ale znaleźć tu będzie można również malarstwo, instalacje, grafikę czy też tzw. techniki własne. 

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali zarówno artyści międzynarodowego formatu, jak i początkujący twórcy. Ważnym elementem będzie więc konfrontacja młodego pokolenia – studentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Czech. Będzie można również zobaczyć realizacje  uczestników warsztatów, które odbyły się w ramach Akademii lAbiRynT dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą 

OKNO – tak brzmi temat tegorocznej edycji Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT. To bogate interpretacyjne hasło. Jest motywem, symbolem, który pozwala ująć w artystyczną wypowiedź wiele z zagadnień współczesnego świata zarówno tych indywidualnych, duchowych, jak również społecznych, narodowościowych i globalnych. OKNO jest pretekstem, symbolem, odniesieniem, nie musi być motywem, obiektem, eksponatem. OKNO to stan umysłu, sposób myślenia, jest metaforą postrzegania świata, rzeczywistości, tego co nas otacza.

W czasach nadmiaru i przesytu festiwal lAbiRynT jest czymś wyjątkowym. Wybitni artyści przyjeżdżają, by podczas trzydniowej wędrówki z jednej prezentacji na drugą wymienić swoje doświadczenia oraz wzajemnie się inspirować. Festiwal „lAbiRynT”, w przeciwieństwie do wielkich wydarzeń, opiera się na wymianie między ludźmi, tworząc tym samym w świecie sztuki nową jakość społeczną, intelektualną i duchową. Do tej wspólnej wędrówki zapraszamy zarówno mieszkańców Słubic i Frankfurtu ale również przyjeżdżających miłośników sztuki. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, dostępne dla każdego. 

Proponujemy dwa rodzaje zwiedzania. W czasie wspólnej wędrówki z artystami od wernisażu do wernisażu lub samodzielnie według własnego planu. Szczegółowy program z podziałem na oprowadzanie wraz z artystami oraz samodzielne zwiedzanie znajdziecie Państwo na kolejnych stronach gazety lub na stronie www.labirynt.slubice.eu