LLL

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

 

 

Jego początki sięgają roku 1998 roku. Przez 10 lat odbywał się w Kłodzku i na pograniczu polsko-czeskim, od 2010 kontynuowany jest w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, na pograniczu polsko-niemieckim.

Formuła festiwalu oparta jest na trzydniowym cyklu wydarzeń artystycznych – od piątku do niedzieli. Kilkudziesięciu artystów, dziesiątki wystaw na terenie Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

Większości prezentacji towarzyszy fotografia i multimedia, ale znaleźć tu można również malarstwo, instalacje, grafikę czy też tzw. techniki własne. Przez trzy festiwalowe dni odbywa się ok. 30-40 wystaw, prezentacji akcji multimedialnych ponadto wykłady, projekcje i wypowiedzi autorskie.

Co roku kuratorzy: Jerzy Olek, Anna Panek-Kusz i Michael Kurzwelly określają zakres teoretyczny i wizualny festiwalu. Sugestia zawarta w haśle, określając zakres problemowy, pozwala stworzyć klucz interpretacyjny do labiryntowych prezentacji.

Żadne wydarzenia się nie pokrywają. Zapraszamy do wędrówki, podążania za wizjami, kontekstami, aktualnymi tendencjami w sztuce współczesnej. Artyści i publiczność wędrują wspólnie od wystawy do wystawy. W ten sposób tworzy się wielki, trzydniowy „spacer“ z miejsca na miejsce w gronie artystów, widowni, kuratorów przez oba miasta. Stworzona możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką, okazja do spotkań, dyskusji i rozmów jest nieoceniona.

Miejsca wystawiennicze są niekiedy oczywiste takie jak galerie sztuki, ale na chwilowe galerie adoptowane są również pustostany czy magazyny, a wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, dostępne dla każdego.

Od początku trwania Festiwal może pochwalić się wieloma znanymi nazwiskami i ponad tysiącami artystów niemal z całego świata m.in: Czech, Japonii, Francji, Kanady, Maroka, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Węgier.

Ważnym elementem są również wystawy lokalnych artystów i pasjonatów sztuki, którzy biorą udział w warsztatach Akademii Fotografii i Multimediów „lAbiRynT”.

Organizatorem po stronie po stronie polskiej jest Galeria Okno Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, a po stronie niemieckiej stowarzyszenie non-profit Slubfurt e.V., a

Kontakt do organizatorów:

Anny Panek-Kusz
anna@galeriaokno.pl
tel. 604 588 465

Michael Kurzwelly
arttrans@arttrans.de
tel. 794 407 436