Świat się kręci….” to tytuł wystawy Marka Poźniaka, którą od 26 czerwca można oglądać  w Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Wielkoformatowe, barwne fotografie pełne tajemnicy, jakby z niedopowiedzianego świata, w którym nakładają się zdarzenia, sytuacje, relacje, wrażenia. Marek Poźniak sam buduje swoje kamery obscury, potocznie nazywane kamerami otworkowymi. Potwierdzam, widziałam, niektóre z nich przez kilka miesięcy zamocowane były m.in. do okien Galerii OKNO. Kilka miesięcy? Tak, dokładnie tak. Samodzielnie wykonane aparaty rozwiesza, mocuje w różnych miejscach na świecie gdzie bywa, gdzie jest. Nie rzucają się w oczy, wykonane z niepozornych, czarnych pojemników po kliszy. Starsze pokolenie jeszcze pamięta, młodsze zachęcamy do zapoznania się z tematyką, jest do tego okazja. Aparaty te składają się tylko z małego czarnego, nie przepuszczającego światła walcowatego pudełka i precyzyjnego małego otworu. We wnętrzu artysta umieszcza papier fotograficzny. Otwór pełni role bezsoczewkowego obiektywu, przez który wpada światło i odwzorowuje świat. W tym wypadku odwzorowuje świat przez kilka miesięcy tworząc tzw. solarografie rejestrujące trasy słońca na niebie oraz jego subtelne zmiany kursu spowodowane przez ruch Ziemi. Zdjęcia Marka Poźniaka prezentowane na wystawie powstały w ramach projektu Przemka Zajferta: „The 7th Day” https://the-7th-day.de/archiv/

W galerii OKNO zobaczymy kilkanaście tego typu fotografii w rozmiarze 1m x 1m  i większe. Serdecznie zapraszamy… Jak wyglądać będzie wernisaż, który odbędzie się 26.06.2020 o godz. 18.00 będziemy jeszcze informować. Na pewno zgodnie z zaleceniami i dbając o bezpieczeństwo zastosujemy się do aktualnych zaleceń co do ilości osób w momencie otwarcia wystawy. Całość będzie można również śledzić na fb Galerii OKNO i Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury dzięki współpracy z telewizją hts Słubice.

Marek Poźniak, fotograf, grafik i globtroter.

Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Bada istotę i znaczenie fotografii w kulturze biorąc udział i prowadząc warsztaty ze studentami w wielu krajach (Berlin, Bogota, Ficarra, Jerozolima, Lwów, Mumbai). Miłośnik starych, unikatowych technik i fotografii analogowej. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach Senatu miasta Berlina, Museum of Modern Art w Bogocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Anna Panek-Kusz