2.04.2024 o godz. 18.00
wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy do galerii OKNO w piątek 12.04.2024 o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Ewy Martyniszyn Hibernacja dzieciństwa.

Na wystawę składać się będzie kilka cykli nawiązujących zarówno estetyką jak i przekazem do obrazów przywołanych z pamięci, z dzieciństwa. Ewa Martyniszyn podejmuje dialog z przemijaniem, pamięcią, ale również zwraca uwagę na swoistą powtarzalność zjawisk, schematyzacje zachowań i gestów. Choć artystka sięgnęła do swoich prywatnych albumów i wspomnień to uniwersalizuje przekaz. Obrazy i sposób ich prezentacji gdzie dominuje mrok a obraz ujawnia się w oświetlonych kasetonach, lub zamrożony jest w kostce lodu skłaniają do refleksji nad przemijaniem, cyklicznością świata i przywołują osobiste wspomnienia, dając nam widzom wyjątkowe doznanie poprzez zastosowane środki wyrazu i przyjętą formę prezentacji.

Ewa Martyniszyn – artystka, kuratorka wystaw, organizatorka i członkini jury konkursów związanych ze sztuką, brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. W 2018 r. obroniła doktorat w Łódzkiej Szkole Filmowej. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Od 2019 r. prowadzi galerię Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego. W obszarze jej zainteresowań twórczych i badawczych znajduje się fotografia inscenizowana i jej granice, tematyka prac skoncentrowana jest wokół człowieka, czasu, natury. Od 2004 r. zajmuje się min. tematyką monideł, tworząc współczesne obrazy tego rodzaju w Pracowni Fotografii i Monideł oraz pisząc teksty na ten temat i kolekcjonując stare monidła